Kapitola 9. Zkoušky dojitelnosti

9.1. Pokyny pro vyplňování sběrného dokladu ZKOUŠEK DOJITELNOSTI při automatizovaném zpracování na počítači
9.2. Vyplňování údajů jednotlivých sloupců tiskopisu
9.3. Sběrný doklad pro Zkoušky dojitelnosti

9.1. Pokyny pro vyplňování sběrného dokladu ZKOUŠEK DOJITELNOSTI při automatizovaném zpracování na počítači

Prvotním tiskopisem, který je dokladem pro pořízení vstupů pro počítač, je „Sběrný doklad pro zkoušky dojitelnosti“. Tiskopis je možné použít jak pro hlášení výsledků zkoušek dojitelnosti za uplynulý měsíc, tak pro provádění oprav zkoušek dojitelnosti jednotlivých krav.

Při záznamu výsledků přezkoušených krav je možné na jednotlivé listy zapisovat údaje od jednotlivých krav, které byly prověřeny zkouškou dojitelnosti v rámci jednoho okresu. Zápis krav může být v libovolném pořadí. Kráva, pro kterou je oznámeno provedení zkoušky, musí však být již zařazena v automatizovaném zpracování kontroly užitkovosti, a to otelením, po kterém je zkouška dojitelnosti provedena. Splnění této podmínky je rozhodující pro převzetí údajů o krávě, tj. datum otelení a pořadí laktace, plemeno, původ (otec krávy) a označení zemědělského podniku a stáje, kde je kráva zařazena. Při nesplnění této podmínky, tj. zařazení a otelení krávy v automatizovaném zpracování KU, nelze hodnocení zkoušky dojitelnosti propočítat a údaje jsou odmítnuty.

APMV se vypočítává z celkového výdojku bez zahrnutí strojního, případně i ručního dodojku, a tomu odpovídající doby dojení. Celkový výdojek se proto zapisuje bez dodojku a celková doba dojení odpovídající době celkového výdojku. Do dodojku se zapisuje 0,0. Dodojek se zaznamenává jen v případě, kdy byl zahrnut do celkového výdojku. Ani v tomto případě však nezahrnuje doba dojení dobu při dodojování.

Při provádění oprav se použije stejný typ tiskopisu, ale zapisují se údaje od krav, u kterých byla v sestavě za minulý měsíc zjištěna chyba v hodnotových údajích, způsobená jakoukoliv příčinou (nesprávný zápis nebo nesprávné pořízení dat).

9.2. Vyplňování údajů jednotlivých sloupců tiskopisu

Sloupec Obsah Zaznamenávaný údaj
A Kraj Podle JCH
B Datum provedení zkoušky - den Datum provedení zkoušky vždy na dva znaky, tj. den, měsíc,rok. Takže datum 1.11.2000 zapisujeme ve tvaru 01 11 00
C Země Podle ušní známky
D Identifikační číslo krávy Podle ušní známky
E Dojí struků Skutečný počet dojících struků
F Celkový výdojek Zapisuje se v litrech dle skutečnosti. Na jedno desetinné místo (bez dodojku)
G Doba dojení Celková doba dojení v minutách a sekundách (bez dodojku)
H Dodojek Dle skutečnosti s přesností na jedno desetinné místo a jen tehdy, byl-li dodojek zahrnut do celkového výdojku

Při zpracování se kontrolují následující údaje:

  • Počet dnů od otelení musí být v rozmezí 50 – 180

  • ZD může být provedena na 1. – 4. laktaci

  • CV musí být v rozmezí 3.0 – 40.0 litrů

  • Doba dojení v intervalu 2.0 – 25.0 minut

  • Dodojek buď nulový nebo maximálně do 3.0 litru

  • Vypočtený APMV je v intervalu 0.70 – 10.00

Pokud nesplní zkouška uvedené podmínky, vyjma počtu dnů od otelení, je značena textem: OPRAVIT

Není-li kráva na ZS s otelením předcházejícím hlášené zkoušce, nebo počet dní od otelení není v intervalu 50 – 180, nebo je kráva masného plemene, pak nelze zkoušku propočítat a je označena textem: NELZE HODNOTIT

Ostatní zkoušky jsou označeny textem: PLATNÁ nebo PLATNÁ - KDD, přičemž KDD značí, že zkouška byla provedena u dcery právě testovaného býka a bude použita v kontrole dědičnosti dojitelnosti. Za právě testované býky jsou pro tyto účely považováni býci s rokem ukončení testace větším než rok zpracovávaný - 7 a menším než zpracovávaný rok.

9.3. Sběrný doklad pro Zkoušky dojitelnosti

Obrázek 9.1. Sběrný doklad pro Zkoušky dojitelnosti

Sběrný doklad pro Zkoušky dojitelnosti