Kapitola 3. Používané prvotní doklady

3.1. Rozborový protokol (RP)
3.1.1. Předtištěný rozborový protokol (PRP)
3.1.2. Oprava RP (ORP)
3.2. Hlášení změn, otelení a přesunů (HZOP)
3.2.1. Vyplňování sloupců tiskopisu „Hlášení změn, otelení a přesunů“
3.2.2. Vzor vyplnění tiskopisu „Hlášení změn, otelení a přesunů.“
3.3. Hlášení oprav (ZNK-HO)
3.4. Seznam stájí ke sloučení nápočtů za kontrolní rok
3.5. Opravy CŽ krav
3.5.1. Oprava CŽ krav - užitkovost
3.6. Vyhotovování dokladů při pravidelné kontrole v chovu

3.1. Rozborový protokol (RP)

3.1.1. Předtištěný rozborový protokol (PRP)

Je určen pro záznam údajů o dojivosti v den KU, při opravách i k zápisu složek mléka. Současně se stává průvodním dokladem k vzorkům mléka v KU.

Při pravidelné kontrole ve stáji se zapisují údaje o dojivosti krav od všech dojících a číslo vzorku jen u krav s počtem laktačních dnů do 305. Počet krav a počet vzorků se musí vyplnit na prvním listě RP. Další vyplňování záhlaví RP se řídí pokyny laboratoře rozboru mléka (LRM). Když se neodebírá vzorek, zůstává vyplněna jen dojivost a ostatní údaje je nutno proškrtnout.

Pokud je stáj zapojena v režimu kompletních rozborů, tzn. odebírají se vzorky i u krav po 305 dnech, pracovník provádějící KU napíše na 1. list RP vpravo nahoře „305“. Hodnotu „305“ zapíše pracovník provádějící KU také do pravého horního rohu Přepravního lístku zasílaného do LRM s odebranými vzorky.

U PRP se musí navíc přeškrtnout i čísla krav, která v den KU nedojí, stojí na sucho, nebo jsou z chovu vyřazeny.

Mimo to je tiskopis možné využít pro oznámení zaprahnutí, tj. změn 40, u trvalého vyřazení (některá ze změn 51-58), případně i přesunu změnou 70. Zápis se provede tak, že údaj je na tři znaky a začíná „8“, tj. 840, 851-858, 870. Při oznámení přesunu 870: indikace v záhlaví určuje nové místo ustájení, původní se nezapisuje, počítač si krávy vyhledá.

Údaje, které se nevyplňují, musí být proškrtnuty.

Na tiskopisu je vyplněný sloupec „počet dojení“ = 2. Pokud je skutečný počet denního dojení jiný, pak je nutné, tento údaj ručně opravit (škrtnout a napsat skutečný počet) Viz číselný klíč č. 4.6.

Dojde-li k přečíslování stáje, je nutné opravit původní indikaci předtištěnou počítačem na indikaci nově stáji přidělenou, tj. původní přeškrtnout a zapsat novou, a to na všech listech stáje.

Ve výjimečných případech lze do tiskopisu připsat ručně krávu, která zde nebyla zapsána (prvotelky a přesuny z jiné stáje).

Pokud není k dispozici předtištěný rozborový protokol, je možné požádat o dotisk tohoto tiskopisu v Plemdatu nebo použít tiskopis „Oprava rozborového protokolu“, kde se vyplní jen potřebné sloupce.

Obrázek 3.1. Předtištěný rozborový protokol (zelený formulář)

Předtištěný rozborový protokol (zelený formulář)

3.1.2. Oprava RP (ORP)

Při provádění oprav se zaznamenávají jen ta údobí, u kterých má být provedena dodatečná oprava nebo doplnění chybějících údajů. Pro zápis se používá tiskopis „Rozborový protokol – oprava“, kdy se údaje o jedné krávě zapisují do řádku. Opravu je možné provádět při dodržování následujících pravidel:

  • Provádí se oprava některého z 11 posledních měsíců (12. měsícem se rozumí právě zpracovávaný měsíc).

  • Je prováděna oprava probíhající laktace.

  • Po ukončení laktace je možné provádět opravu až do následujícího otelení nebo do přesunu krávy do jiné stáje.

  • Při provádění opravy u % tuku, bílkoviny, je nutné současně zapisovat i údaj o denní dojivosti, tedy musí se zapisovat všechny údaje vztahující se k příslušné kontrole.

  • Výmaz měsíčního údaje o mléce je možné provádět zapsáním data kontroly a hodnoty 99,9 do kg mléka a 9,99 do % tuku. Tím se zruší všechny údaje krávy za toto údobí.

  • Zápisem indikace stáje odlišné od indikace v minulém měsíci se provede automatický přesun při ohlášení otelení, nebo další novou kontrolou u krávy (nikoliv opravou RP!). Pokud by se však jednalo o přesun z A,B formy KU do F, je příslušné otelení nebo Rozborový protokol odmítnut jako chyba 52. Tuto formu přesunu je nutné ohlásit změnou 70, přičemž může být současně hlášena změna 70 i 20!

Obrázek 3.2. Předtištěná oprava RP

Předtištěná oprava RP


Tabulka 3.1. Vyplňování jednotlivých sloupců Opravy RP

Sloupec Obsah Zaznamenávaný údaj
A Kraj Podle JCH
B Hospodářství Podle JCH
C Stáj Podle JCH
D,E,F Datum kontroly - den,měsíc,rok Datum provedení kontroly, zápis data 1.10. 2000 = 01 10 00
G Denní doba kontroly Podle číselného klíče č. 4.3.
H Interval dojení Podle číselného klíče č. 4.5.
I Počet dojení Počet dojení za den. Podle číselného klíče č. 4.6.
J Kód země Podle ušní známky
K Identifik. číslo zvířete Podle ušní známky (u českých ušních čísel není nutné vypisovat nuly pro první tři číslice ušního čísla)
L Dojivost v kg Podle prvotní evidence s přesností na jedno desetinné místo
M Tuk - % Zootechnik zapisuje jen při opravách
N Bílkovina - % Zootechnik zapisuje jen při opravách
O Laktóza - % Zootechnik zapisuje jen při opravách
P Somatické buňky Zootechnik zapisuje jen při opravách
R Močovina Zootechnik zapisuje jen při opravách
S Sušina Zootechnik zapisuje jen při opravách
a Číslo vzorku Vyplňuje se, jen když tento tiskopis nahrazuje PRP !!! Číslo, pod kterým je označena vzorkovnice. Vyplňuje se jen u krav s počtem laktačních dnů do 305, když se vzorek neodebírá, sloupec se proškrtává!

3.2. Hlášení změn, otelení a přesunů (HZOP)

Je prvotním dokladem, používaným pro oznámení změn zjištěných při kontrole užitkovosti. Má dvojí použití:

  1. Při pravidelné kontrole ve stáji, kdy se zaznamenávají všechny nastalé změny:

    • Otelení krav v automatizovaném zpracování (dále AZ) již v předchozí laktaci zařazených, tj. změnou 20

    • Zařazení a otelení krávy na 1. laktaci změnou 21.

    • Zařazení a otelení krav na vyšších laktacích změnami 22 až 38 pro zařazení na 2. až 18. laktaci.

    • Při narození více telat se shodně vyplní tolik řádků, kolik bylo živě narozených telat. Ve všech řádcích se zapisuje tentýž druh změny, v řádcích se mění jen číslo telete.

    • Datum otelení nesmí být starší 10 měsíců.

    • Úhyn krávy při otelení se oznamuje změnou 39, zpracuje se narozené tele a kráva obdrží změny 40 a 57.

    V uvedených příkladech se vyplňují všechny sl. dokladu tj. A – M!

    • Požadavek na zápis krávy do PK = změna 77, tj. číslo krávy a celá indikace stáje ( která musí být přihlášena do PK), datum uvedené v datu otelení pak uvádí, od kdy má být kráva zapsána. Není-li vyplněno, je kráva zapsána do evidence PK od data zpracování (jedná se převážně o nápravu dřívějších omylů).

    • Výmaz zápisu krávy v PK = změna 66, opět číslo krávy a přesná indikace stáje, kde je kráva právě uváděna v měsíční sestavě KU.

    • Zmetání po 7 měsících březosti = změna 20 a pohlaví telete = 71 (jedná se o zahájení nové laktace!), vyplní se sloupce A - L.

    • Zaprahnutí - oznamuje se jen do 305 dnů laktace = změna 40, vyplní se sl. A – F.

    • Trvalé vyřazení z KU = změna 51 – 58, oznamuje se jen pokud nastane, bez ohledu na počet laktačních dnů, tj. do i přes 305 dnů, vyplní se sl. A – F. Změnu 51 je možné použít i pro celou stáj, zápisem 12x9 místo čísla krávy.

    • Přesun mezi stájemi v rámci ČR, kde indikace ve sl. A – E = nové ustájení, sl. M = indikace původní stáje odkud se zvíře přesouvá.

    • Při vyplnění skutečného čísla krávy (sl. D, E) se přesouvá jednotlivé zvíře, při zápisu 12x9 (ve sl. E) se přesouvá celá stáj. Mění-li se počet kontrolovaných údajů, tj. převod stáje z KU AT, A4, B, do F nebo naopak, je nutné vždy realizovat pomyslný přesun změnou 70, ale zápis indikace stáje ve sl. A – C a M je totožný. Program si podle této informace zajistí sledování složek mléka, resp. i případné dopočítání těchto údajů do konce laktace, resp. jejich vynechání. Při oznámení přesunů se nesmí současně provádět rušení změnou 90!

    • Zrušení všech záznamů na základním souboru = změna 90, vyplní se sl. A – F. Při zápisu čísla krávy se ruší údaje jen uvedené krávy a jen v měsíčním zpracování. Při zápisu 12x9 se ruší údaje všech krav uvedené stáje (která nemusí být na JCH), tento zápis může však být používán výhradně pracovníky AZD oprávněných organizací nebo v součinnosti se zodpovědným pracovníkem ČMSCH či Plemdatu.

    • Výmaz telete v Archivu telat = změna 80, vyplní se sl. A – C, D – E = číslo matky, K = pohlaví a M = číslo rušeného telete. Při tom číslo telete a číslo matky musí odpovídat dříve uvedeným. Ve sloupci F změna 80.

  2. Při dodatečném hlášení změn dosud neprovedených se postupuje u jednotlivých změn tak, jak je popsáno ad 1. V záhlaví se vyplní sl. A, B, C, další indikace se vyplňuje již v řádku, protože je pravděpodobné, že se vyskytují opravy z různých stájí. Je-li potřeba opravit více krav z jedné stáje, může se vyplnit indikace jen v záhlaví, aby nebylo nutné vypisovat indikace ve všech řádcích.

Poznámka

Automatický přesun je vyvolán jen otelením a Rozborovým protokolem za další kontrolu v laktaci. Při hlášení opravy na kterémkoliv z tiskopisů je oprava prováděna jen na základě vyhledání čísla zvířete bez ohledu na stáj uvedenou na tiskopise. Tato stáj však bude použita při případném tisku zjištěné chyby, v žádném případě však nevyvolá automatický přesun zvířete. Aby nedocházelo k výmazu složek na základě omylů, je i přesun z kontroly A4 , AT a B do F (faremní) realizován jen otelením a hlášením změny 70. Seznam přesunutých krav v KU je tištěn jako součást „Chybníku“. Dojde-li k přečíslování celé stáje, musí být proveden přesun všech krav ručním zápisem tj. 12x9 a změna 70, prováděním automatického přesunu by došlo ke zkreslení počtu kontrolovaných krav.

Chybně zaznamenané změny 51 – 58, které je potřeba zrušit, resp. opravit na změnu 40, lze provádět v následujícím měsíci, resp. jen do dvou měsíců po uvedení (změna 40 způsobí smazání vyřazení, ale nikoliv otevření laktace). Ze sestavy se údaje vypouští po dvou měsících, tedy v 3. měsíci se vypouští krávy vyřazené v průběhu měsíce 01!

Vzhledem k využívání údajů o 1. a vyšších laktacích v KD je nutné u negativně selektovaných krav používat skutečnou příčinu vyřazení (51 – 58) a ne nejdříve změnu 40 a následně teprve vyřazení 51 – 58.

Při vyplňování změny „70“ přesun,ve sl. F se vyplňují jen sl. A - F a M. Ve sloupci M se vyplňuje původní číslo stáje, ze kterého je přesun oznámen. Původní stáj může být v JCH i vyřazená. Dojí–li kráva až do následujícího otelení, aniž by byla předtím ukončena laktace, pak změna 20 automaticky provede ukončení předchozí laktace zaprahnutím změnou 40 a zahájení nové laktace.

3.2.1. Vyplňování sloupců tiskopisu „Hlášení změn, otelení a přesunů“

Tabulka 3.2. Vyplňování jednotlivých sloupců tiskopisu „Hlášení změn, otelení a přesunů“

Sloupec Obsah Zaznamenávaný údaj
A Kraj Podle JCH
B Hospodářství Podle JCH
C Stáj Podle JCH
D Číslo krávy - kód země Podle ušní známky
E - identifik. číslo zvířete Podle ušní známky
F Změna Podle čís. klíče č. 4.12.
G,H,I Otelení - den,měsíc,rok Zápis data 1.2.2009 bude ve tvaru 01 02 09
J Obvod hrudi v cm Obvod hrudi v cm zjištěný při 1. kontrole (nepovinné)
K Pohlaví telete Podle číselného klíče č. 4.9., narodí – li se více telat než jedno, je nutno zápis ve sl. D - M zapsat v tolika řádcích, kolik se narodilo telat, u všech telat se uvede tentýž druh změny
L Průběh porodu Podle číselného klíče č. 4.10.
M Číslo telete Podle ušní známky, při změně 70 se zde uvádí hospodářství, stáj

3.2.2. Vzor vyplnění tiskopisu „Hlášení změn, otelení a přesunů.“

Obrázek 3.3. Hlášení změn, otelení a přesunů

Hlášení změn, otelení a přesunů

1.ř. = otelení krávy

2.ř.= otelení jalovice

3.ř.= zařazení a otelení krávy na 3. laktaci

4.ř = úhyn krávy při otelení

5.ř. = zmetání

6.a 7. ř. = narození dvojčat - první jalovička, druhý býček

8.ř. = zaprahnutí

9.ř. = vyřazení krávy z KU

10.ř. = přesun krávy do jiné stáje

11.ř. = přesun celé stáje (všechny krávy)

12.ř. = vyřazení celé stáje z KU

13.ř. = požadavek na zápis krávy do PK

14.ř. = požadavek na zrušení zápisu krávy do PK

15.ř. = vymazání všech záznamů krávy ze souboru KU, na bance dat zůstanou zachovány

16.ř. = vymazání telete z archivu telat

17.ř. = změna ve způsobu provádění KU

18.ř. = znovu „otevření“ laktace po zaprahnutí změnou 40

19.ř. = požadavek na převzetí registrace telete z ÚE

20.ř. = převzetí původu krávy z ÚE do KU

3.3. Hlášení oprav (ZNK-HO)

Tento tiskopis je možné využívat pouze k opravě pořadí laktace (pouze u krav již zařazených do KU), k opravě data otelení u probíhající laktace a pro opravu nebo dohlášení znaku narození zvířete po ET. Ostatní sloupce tiskopisu se nadále nevyužívají. Dohlašování znaku narození po ET je možné jak krávě, tak i teleti, závisí pouze na zapsaném čísle ušní známky.

Obrázek 3.4. Vzor vyplnění tiskopisu ZNK-HO

Vzor vyplnění tiskopisu ZNK-HO


  • 1. ř. = Oprava pořadí laktace na pořadí 03.

  • 2. ř. = Dohlášení znaku narození zvířete po ET.

  • 3. ř. = Oprava data otelení u probíhající laktace.

3.4. Seznam stájí ke sloučení nápočtů za kontrolní rok

Při zpracování výsledků KU skotu jsou zachovávány čtvrtletní nápočty o ukončených laktacích za všechny stáje, kde nastalo v průběhu čtvrtletí ukončení. Slučování nápočtů se automaticky neprovádí. Pro zabezpečení úplnosti a správnosti ročních výsledků je proto nutné vyplnit „Seznam stájí .. “, kde nastalo v průběhu kontrolního roku jak jen přečíslování, ale i prováděn skutečný přesun. Může se jednat i o více stájí, které jsou sloučeny pod jedno nové číslo, ale vždy se musí jednat o celou stáj! Vždy se zapíše původní (zrušené číslo stáje) a nové číslo stáje, kam byly krávy přesunuty, tj. celá indikace na 10 znaků = Kraj – hospodářství včetně kontrolního čísla – stáj. Seznam musí být odeslán do Plemdatu před zpracováním ročního výsledků, tj začátkem října.

Původní číslo stáje Nové číslo stáje
9999999999 9999999999
   

3.5. Opravy CŽ krav

Tiskopis „Oprava CŽ krav–užitkovost“ se využívá výhradně pro opravu výpisu celoživotních výsledků krav na sestavě „Kontrolní list krávy“. Změny 51 – 58 = trvalé vyřazení je možné dohlašovat tiskopisem „Oprava CŽ krav - užitkovost“ kravám, kterým tato změna z jakýchkoliv důvodů nebyla uvedena v měsíčním zpracování KU.

3.5.1. Oprava CŽ krav - užitkovost

Tabulka 3.3. Tiskopis „Oprava CŽ krav - užitkovost“ - vyplňování údajů:

Sloupec Obsah Zaznamenávaný údaj
A Kraj Podle JCH
B Hospodářství Indikace ustájení krávy podle JCH
C Stáj  
D Kód země Podle ušní známky
E Identifikační číslo krávy Podle ušní známky
F Stáj provedení 3. kontroly:   - hospodářství Zápis čísla hospodářství a stáje, kde bylo oznámeno provedení 3. kontroly, tj. stáj, kam bude laktace započtena
G     - stáj
H,I,J Datum otelení - den,měsíc,rok Zápis v pořadí: den, měsíc, rok otelení
K Pořadí laktace Pořadí opravované, resp. dohlašované laktace
L Pohlaví telete Pohlaví narozeného telete vztahující se k datu otelení, čís. klíče č. 4.9.
M Průběh porodu Podle číselného klíče č. 4.10.
N Laktační dny Počet laktačních dnů za laktaci
O Mléko kg Dojivost za laktaci v kg , celé číslo
P Tuk kg Množství tuku za laktaci v kg , celé číslo
Q Bílkoviny kg Množství bílkoviny za laktaci v kg , celé číslo
R Laktóza kg Množství laktózy za laktaci v kg , celé číslo
S Obvod hrudi cm Obvod hrudi krávy v cm (nepovinné)
T Mezidobí Počet dnů mezidobí
U Index P2:1 Poměr mléčné užitkovosti za druhých 100 dnů laktace k produkci za prvních 100 dnů v % a na celá čísla
V Index stáda Relativní vyjádření užitkovosti dojnice za normovanou laktaci v kg T+B, resp. kgT, vzhledem k užitkovosti stáje za posledních 12 měsíců, na celá čísla. Poznámka: údaj se jen přebírá z předchozího Kontrolního listu krávy, ručně se nestanoví.
W Změna Podle čís. klíče č. 4.12., vyjadřuje ukončení laktace, nebo k oznámení krav kategorie Matky býků (změny 61-64 a 69 )
X Způsob provádění KU Podle čís. klíče č. 4.2.
Z Způsob zajištění KU Podle čís. klíče č. 4.1.
A1 Ukončení laktace - měsíc Měsíc a rok ukončení laktace
B1     - rok
C1 Typ věty Výmaz = 01 Oprava, nebo dohlášení údajů = 03

Vysvětlení k použití jednotlivých typů vět:

  • 01 = výmaz jedné laktace se provede zápisem

    • kraj

    • číslo krávy

    • pořadí laktace, která má být vymazána. Výmaz celé věty krávy se provede rovněž hlášením typu věty 01, ale do pořadí laktace se uvede 99.

  • 03 = oprava, dohlášení údajů se provádí při povinném zápisu následujících údajů:

    • kraj

    • číslo krávy

    • stáj provedení 3. kontroly

    • datum otelení

    • pořadí laktace

    Hodnotové údaje za laktaci se zapíšou vždy všechny i když je nutné opravit jen jediný údaj.

    • laktační dny

    • mléko

    • tuk kg

    • bílkovina kg

    • laktóza kg

    • index P2 : 1 je-li alespoň 200 dnů

    • změna

    • způsob provádění a zajištění KU

    • ukončení laktace měsíc a rok

    Mezidobí, změna–vyřazení a index stáda se doplňují / opravují i individuálně, ale jen u již existujících laktací.

    Opakovaný tisk kontrolního listu krávy se provede vždy, když byla prováděna oprava u některého z údajů:

    • kg mléka

    • kg tuku

    • kg bílkovin

    a opravované údaje jsou rozdílné od původně zaznamenaných.

Obrázek 3.5. Vzor vyplnění tiskopisu „Oprava CŽ krav - užitkovost“

Vzor vyplnění tiskopisu „Oprava CŽ krav - užitkovost“


3.6. Vyhotovování dokladů při pravidelné kontrole v chovu

Všechny tiskopisy (včetně podkladů pro opravy), musí být vyplňovány kuličkovou tužkou černou nebo modrou barvou. Nesmí být použito zelené barvy, může být použit psací stroj. Všechny vyhotovované doklady jsou zasílány do laboratoře pro rozbor mléka. Výjimkou je tiskopis „Oprava CŽ krav – užitkovost“, který se zasílá přímo ke zpracování do Plemdatu.