Kapitola 6. Základní pravidla zpracování

6.1. Registrace jednotlivých inseminací
6.2. Prověřování délky březosti
6.3. Provádění přesunů a přečíslování celých stájí
6.4. Automatizované provádění přesunů plemenic
6.5. Souhrnně k ET

6.1. Registrace jednotlivých inseminací

  • Data se zpracují vždy najednou za celý měsíc. Jednotlivé datové soubory se sloučí, případně i s daty pořízenými z dokladů, do jednoho souboru. Nerozlišuje se zda se jedná o opravu nebo normální zpracování, pořadí zpracování je jednoznačně určeno typem věty, v rámci stejného typu pak datem události (inseminace, otelení apod.). Současně jsou prováděny kontroly, zda použitý býk je evidován v souboru banky býků (BB), zda technik je evidován v souboru techniků a zda použitá stáj má v jmenovce chovů vyplněné číslo organizace inseminace a střediska inseminace . Případné nesrovnalosti jsou signalizovány upozorněním v chybníku. Pokud se jedná o skutečně existujícího býka, je nutné doplnit centrální seznam banky býků, tj. evidenci státního registru býků.

  • Všechny věty pořízené pro zpracování určeného měsíce se porovnávají se základním souborem dat z předchozího měsíce. Základní soubor je souhrn údajů o jedné plemenici, rozdělený na pevnou část (základní údaje o plemenici) a proměnnou část registrující údaje o inseminacích, maximálně 100 inseminací, nebo údajů o embryo transferu.

  • Zpracování nápočtů probíhá každý měsíc opakovaně, nejsou zachovávány žádné mezivý- sledky za jednotlivé měsíce. Vyžadované opravy se tedy promítnou automaticky do všech předchozích měsíců a tím dojde i ke změně v nápočtech ve sledovaném období. Všechny informace, které neodpovídají logice programů, jsou neúplné, obsahují nesprávnou indikaci nebo jsou ze stáje, která není registrována na Jmenovce chovů, jsou pozastaveny a podle charakteru nedostatku buď ze zpracování zcela odmítnuty, nebo zpracovány jen částečně a podmíněně. Vždy je na tuto skutečnost upozorněno v chybníku. Pořadí inseminace uvedené na dokladu je porovnáno s dosavadními záznamy na ZS a pokud nenavazuje, je programem opravováno:

    • Není-li při zařazení plemenice uvedeno pořadí inseminace, je doplněno 01 s upozorněním chybou číslo „39“. Je-li uvedeno vyšší pořadí než 01 je použito s upozorněním chybou číslo 10.

    • Je-li inseminace zapisována k plemenici již registrované, pak pořadí právě hlášené inseminace je porovnáváno s pořadím již registrované předchozí i následující inseminace, pokud ovšem takové inseminace na ZS existují. V případě neshody je pořadí právě zpracovávané inseminace upraveno podle již registrovaných, přičemž je tištěno upozornění ve formě chyby číslo 39.

  • Data z inseminace jsou přiřazována k číslu plemenice v rámci ČR bez ohledu na indikaci stáje. Celé číslo zemědělského podniku, chovu, stáje je pouze doprovodným znakem, ale registrovaným u každé inseminace i ET. Každým hlášením dochází současně i k aktualizaci stáje, kde je plemenice právě ustájena, podle toho, kde byl proveden úkon. Jednotlivé inseminace jsou přitom započítávány do výsledků stájí, kde byly provedeny, březost zahrnuta do výsledků stáje, kde byla provedena inseminace, po níž nastalo zabřeznutí. Březost pro RE je započítávána do těch celků (stáje, býci, technici), ve kterých resp. kterými byly reinseminace provedeny. Pro stanovení % březosti pro RE se používá skutečný počet RE v dané stáji, resp. provedených technikem (býkem), bez vztahu ke skutečnosti, kde byla vlastní inseminace provedena.

    • příklad:

      • 1.inseminace technik 01 ve stáji 21 332012 010

      • 2.inseminace technik 02 ve stáji 21 332012 020

      • RE do 3. dnů, technik 03, ve stáji 21 332012 030, (program upraví hlášené pořadí 99 na 98)

      • RE 4. – 16. den technik 04 ve stáji 21 332012 040

      • Následně je vyšetřena březí.

      • Jednotka je započtena do březosti „Po všech inseminacích“ ve stáji 21 332012 020; technikovi 02 rovněž po všech ins.; ve stáji 21 332012 030 je započtena jedna zabřezlá po RE do 3 dnů; stejně tak i technikovi 03; ve stáji 21 332012 040 je započtena jedna zabřezlá po RE do 16 dnů; stejně tak i technikovi 04.

      • Do počtu 1. inseminací je započtena jednotka ve stáji 21 332012 010, ve stáji 21 332012 020 pak do po- čtu opakovaných inseminací; ve stáji 21 332012 030 do počtu RE do 3 dnů; ve stáji 21 332012 040 pak opět do počtu RE do 16 dnů. Obdobně je provedeno započtení jednotlivým technikům a býkům.

  • Data otelení jsou ze souboru KU přebírána pravidelně denně, vždy ze všech ohlášených údajů v rámci celé republiky. Z typu 19 se přebírá oprava otelení, plemene a původu.

  • Původy právě zapuštěných jalovic (otec, plemeno, narození …) jsou vyhledávány podle ušní známky zvířete z archivu telat v rámci celé republiky.

6.2. Prověřování délky březosti

  • Při zpracování data otelení, podle kterého je délka březosti v rozpětí 254 – 310 dnů, se netiskne žádná chyba.

  • Je–li délka březosti alespoň 210 – 350 dnů, tiskne se chyba NESPRÁVNÁ DÉLKA BŘEZOSTI, ale datum otelení se převezme a spočítá se interval.

  • Není-li délka březosti v intervalu 210 – 350, datum otelení se nezpracuje z věty 3 ani z věty 5 a vytiskne se chyba „x“ DÉLKA BŘEZOSTI.

  • Je-li hlášeno zmetání, pak se za platnou délku březosti považuje interval 120 – 310 dnů. Při kratší délce březosti než 120 dnů se otelení, a tedy ani zmetání, neuzná a tiskne se chyba „x“ ZMETÁNÍ DO 120 DNŮ BŘEZOSTI. Po tisku této chyby se automaticky zapíše k poslední inseminaci druh vyšetření březosti „6“, pořadí hlášené inseminace a znak K/J se upraví podle poslední evidované inseminace.

  • Je-li zmetání signalizováno číslem 99 ve dni data otelení (je přípustné zapisovat jen na Inseminačním výkaze a Inseminačních opravách), používá se pro výpočet délky březosti hodnota 16.

  • Zpracovává-li se datum otelení z věty „3“ s pořadím inseminace 01 a není-li délka březosti alespoň 210 dnů, pak místo chyby „x“ DÉLKA BŘEZOSTI se tiskne chyba „x“PŘEDCHOZÍ BŘEZOST ZRUŠENA. Hlášená inseminace se v tomto případě použije jako další opakovaná inseminace a otelení se nepřevezme.

  • Je-li hlášena první inseminace k březí plemenici a není vůbec nahlášeno datum otelení, pak je-li počet dnů od zabřeznutí do hlášené 1. inseminace menší než 226 (210 + 16), potom se rovněž tiskne chyba „x“ PŘEDCHOZÍ BŘEZOST ZRUŠENA, pořadí inseminace a znak K/J se opraví podle posledního již evidovaného zapuštění.

  • Délka březosti vypočtená po ET se zvyšuje o 5 dnů. Je-li však délka březosti alespoň 210, resp. interval od zabřeznutí do právě hlášené inseminace větší než 225 dnů, je vyžadována 1. inseminace, případně je hlášené pořadí inseminace opraveno na 1. inseminaci, včetně tisku chyby NESPRÁVNÉ POŘADÍ INSEMINACE – OPRAVENO

6.3. Provádění přesunů a přečíslování celých stájí

Provádí se vždy při zpracování za celý měsíc. Odlišný záznam stáje v datech od dosud evidované stáje vyvolává automatický přesun. Přitom se nejdříve provádějí přesuny za celé stáje, pak teprve přesuny jednotlivých plemenic. Přesuny jednotlivých plemenic se provádějí bez ohledu na předchozí přesuny celých stájí. Lze tedy přečíslovat celou stáj a současně lze i jednotlivá zvířata z tohoto přečíslování vyjmout a zařadit pod zcela nové, anebo i původní číslo stáje.

6.4. Automatizované provádění přesunů plemenic

Číslo stáje, kde byla inseminace (ET) provedena, se zaznamená výhradně jen z vět typu 0, 3 a 9, tzn. při jejich ohlášení. Opravit toto číslo stáje lze jen větou „1“ uvedením čísla stáje, čísla plemenice, data inseminace a typu věty „1“. Místo ustájení se však neustále opravuje každou zpracovanou větou dat s výjimkou věty typu „1“, podle které se místo ustájení opraví jen tehdy, týká-li se opravy poslední registrované inseminace. Místo ustájení je opravováno i podle věty typu „ 2 “ při rušení jednotlivé inseminace, neboť se předpokládá, že příslušná oprava – rušení byla provedená v místě, kde plemenice právě stojí.

6.5. Souhrnně k ET

  • Inseminace dárkyně se zaznamenávají s pořadím inseminace 01 a zápisem jednoho řádku (tedy i jednoho data), kde ve sl. Technologie se uvede skutečný počet použitých inseminačních dávek.

  • Výplach dárkyně se zapisuje na inseminačních opravách jako vyšetření březosti, tedy věta typu 4 a znak vyšetření březosti rovněž 4, jako datum inseminace se uvádí skutečné datum zapuštění dárkyně, ke kterému se tento údaj vztahuje (tedy shodný způsob jako při normální inseminaci a vyšetření březosti), nejedná se tedy o zápis data provedení výplachu!

  • Příklad :

    • 1. inseminace a bez technologie

    • 2. inseminace a bez technologie

    • Následně vyšetřena březí a potom oznámeno otelení

    • Pokračuje inseminací k ET, tedy zápis s vyplněnou technologií v rozmezí 01 - 20

    • Výplach, tedy věta 4 a znak vyšetření březosti 4

  • Výplach není nutné oznamovat, jestliže se skutečně neprovedl, anebo nebylo získáno žádné embryo.

  • Následně je možné pokračovat normální inseminací, v daném příkladě s pořadím inseminace 01.

  • Pokud by však ve výše uvedeném příkladě plemenice po prvních dvou inseminacích nezabřezla a po jejím zapuštění jako dárkyně bychom pokračovali s další normální inseminací, museli bychom ji označit jako 3. inseminaci.

  • Vlastní embryo transfer je oznamován na Soupisu ET. Oprava již evidovaného ET se provádí opakovaným hlášením celého záznamu větou „ 9“, ovšem za předpokladu, že datum ET je správně, je-li chybné datum, je nutné provést zrušení větou 2 s uvedením data nesprávně registrovaného ET a současně správné údaje nahlásit větou 9 se správným datem.

  • Stane-li se, že dárkyně zabřezne, lze tuto skutečnost nahlásit větou typu 4, ale nejdříve v měsíci, kdy je vyšetřován příslušný měsíc zapuštění (nebyl realizován výplach, ani nebyla vypsána v Seznamu k vyšetření ). Případné dřívější hlášené provedení výplachu znakem březosti 4 je ovšem přepsáno novým znakem březosti.

  • Je-li plemenice zapuštěna a současně byl u ní proveden ET, pak pokud jsou oba zákroky v rozmezí menším než 10 dnů, je případné zabřeznutí registrováno pro ET i zapuštění. Tele narozené takovéto plemenici nemá uznán původ ani ze strany matky, ani ze strany otce.

  • Zabřezávání dárkyň je v sestavě Přehled výsledků inseminace a zabřezávání vypočítáváno ze všech registrovaných zapuštění dárkyň. Bude-li zapuštění provedeno až koncem měsíce a výplach začátkem následujícího, pak pří včasném ohlášení zapuštění dárkyně dojde ke zkreslení zabřezávání u dárkyň, je tedy lépe zapuštění dárkyň hlásit až po provedeném výplachu.